معرفی جدول بین المللی CEFR

جدول CEFR یا بطور کامل (common European framework of reference )
یک استاندار بین المللی برای یادگیری تمام زبانها است. این جدول توانایی زبان آموز را به ۶ سطح اصلی از A1که برای مبتدیان تا C2 برای متبحرها تقسیم بندی میکند. کاربرد جدول CEFR برای تمام کسانی است که به نحوی در یاد گیری و یاددهی زبان خارجی دخیل هستند. و میتواند ملاک سنجشی دقیق و بین المللی برای توانایی های زبان آموزان باشد.

سطح A1
زبان آموز در این سطح می تواند عبارات آشنا و روزمره را بفهمد، خود را معرفی کند، در مورد آدرس،افراد خانواده و … سوال کند و به شرط اینکه طرف مکالمه شمرده صحبت کند میتواند با او تعامل کند. امتحان های استاندارد کمبریج برای این سطح MOVERS و STARTERS هستند.

سطح A2
زبان آموز در این سطح می تواند عبارات آشنا و روزمره را بفهمد، خود را معرفی کند، در مورد آدرس،افراد خانواده و … سوال کند. در صورت سفر به کشور مورد نظر در حد خرید و مکالمه های ساده را پیش ببرد. امتحان های استاندارد کمبریج برای این سطح KET و FLYERS هستند.

سطح B1
زبان آموز در این سطح میتواند درمورد خودش، علایق و توانایی هاش البته به صورت محدود صحبت کند. می تواند کارهای روزمره و رایج را مثل افتتاح حساب بانکی را به زبان مورد نظر انجام دهد. میتواند متون ساده را درک کند و به سوالهایی درمورد آن پاسخ دهد. امتحان استاندارد کمبریج در این سطح PET است.

سطح B2
زبان آموز در این سطح میتواند به روانی صحبت کند و درک کاملی از متون فنی و تخصصی خود داشته باشد. میتواند در مورد مسائل مختلف ابرازنظر کند.امتحان استاندارد کمبریج در این سطح FCE است.

سطح C1
زبان آموز در این سطح به توان کافی برای بیان نظرات خود حتی در زمینه های نا آشنا دست یافته است. می تواند متون سخت و طولانی را بفمد و در مورد معنای آنها صحبت کند. میتواند از زبان به شکلی انعطاف پذیر و کارآمد برای اهداف آموزشی و اجتماعی استفاده کند و کاملا راحت و بدون مکث در مورد مسایل مختلف صحبت کند. امتحان استاندارد کمبریج در این سطح CAE است.

سطح C2
زبان آموز در این سطح را میتوان در انتهای مسیر یادگیری زبان تلقی کرد زیرا این فرد به آسانی به زبان مورد نظر صحبت میکند، میخواند و می‌نویسد. و میتواند زبان مورد نظر را مثل افرادی با زبان مادری و در حد تحصیل کردگان به آن زبان به کار برد. میتواند از بحث های سخت و حرفه ای به زبان دوم را هدایت کند و متون آکادمیک و تخصصی را به راحتی درک و تحلیل نماید. امتحان استاندارد کمبریج دراین سطح CPE است.

همرسانی: فیسبوک گوگل پلاس توییتر لینکدین تلگرام
درباره مینا فرهادی
صاحب امتیاز و مدیر مسئول ULTEACH و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته آموزش زبان انگلیسی، مدرس و کارشناس آموزشی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *