بهترین راه یادگرفتن لغتهای جدید

گرامر بسیار مهم است ولی بدون دانستن لغت درست دانستن گرامر هیچ کمکی به ما نمی کند.خوب شما چگونه میتوانید لغت های مورد نیاز خود را را از میان صدها و گاهی هزارها لغت به یاد بیاورید.در ادامه چند تکنیک و روش برای یادگیری لغت و اصطلاح به شما معرفی میکنیم.

 

 

 

 

۱٫ Word families:

چرا فقط یک لغت یاد بگیریم درحالیکه میتوانیم ۵ لغت یاد بگیریم؟

Word families در واقع لغتهای مرتبط به هم هستند . مثلا لغت happy را در نظر بگیرید. فرض کنید که این یک لغت جدید برای شماست و شما آن را در دیکشنری پیدا میکنیدولی همینجا متوقف نشوید و در مورد این لغت سوالهایی از خودتان بپرسید .

۱٫این چه نوع لغتی است؟ اسم،فعل،قید،… صفت
۲٫متضاد آن چیست؟ unhappy
۳٫چه قیدی از آن ساخته میشود؟ happily
۴٫آیا این کلمه اسم هم دارد؟ happiness
۵٫ آیا این کلمه فعل هم دارد؟ خیر
۶٫ کلمه در چه ساختاری به کار میرود؟ To be happy

با اینکار شما بجای یک لغت در واقع ۶ لغت آموخته اید که با توجه به اینکه همه در یک خانواده لعغتی هستند احتمالا شما آنها را بهتر به خاطر خواهید سپرد.

 

۲٫ Mind maps:

یادگیری درباره یک موضوع راهی خوب در به خاطر سپردن لغتهای جدید است.مطمئنا قبلا هم این مطلب را شنیده اید ولی چطدر میتوان آن را به کار برد؟
لیست کردن لغتها کار خوبی است ولی مغز شما الگوها را بهتر از لیستها به خاطر میاورد. مثلا لغت enviroment را در نظر بگیرید.
چهار خودکار رنگی و یک کاغذ را بردارید. وسط کاغذ بزرگ بنویسید enviroment .دورش را یک دایره یا یک ابر قشنگ بکشید. بعد با یک رنگ منفاوت دایره دور enviroment را به یک سری فعلهایی که با آن مرتبط است(مثلا pollute, protect) وصل کنید.
حالا یک رنگ دیگر را بردارید ولغت rubbish را به دایره دور enviroment وصل کنید ، سپس سایر لغاتی که به نوعی با این لغت در ارتباطند را بنویسید مثلReduce, reuse, Dump, …. میتونید در مورد اینکه چطور لغات را روی کاغذ بیاورید و چه ترتیبی داشته باشند خودتان تصمیم بگیرید.مثلا شاید دوست داشته باشد اصطلاحات و ضرب المثلهایی که آن لغت را در خود دارند را هم اضافه کنید. تمام وقتی را که صرف طراحی و نوشتن این mapمیکنید در واقع با لغات سروکله میزنید و نهایتا به یادگیری شما کمک میکند.

 

۳٫ نحوه استفاده از mind map:

حالا که mind map قشنگ خود را آماده کرده اید چطور میتوانید از آن برای آماده شدن برای امتحانهای ielts ویا tofel استفاده کرد؟
سعی کنید یک یا چند سوال در مورد لغات mind map خود پیدا کنید( مثلا سوالات بخش ۲ امتحان ielts) و یک یا دو دقیقه را برای برداشتن note با کمک لغات و اصطلاحات mind map. به خودتان وقت دهید. سپس شروع کنید در مورد موضوع صحبت کنید، بار دیگر این عمل را تکرار کنید ولی سعی کنید سریعتر از دفعه قبل باشید. از این mind map هم میتوانید برای انجام writing هم استفاده کنید. برای reading و listening هم سعی کنید مطالبی مرتبط با mind map که آماده کرده اید را جستجو کنید و قبل از گوش دادن به مطب ویا خواندن آن اولmind map خود را مرور کنید. سپس مطلب را بخوانید و یا گوش دهید و بعد از آن اگر کلمه یا اصطلاح جدیدی در متن بود آن را به mind map خود اضافه کنید.

 

۴٫ اصطلاح یاد بگیرید نه لغت:
معنی دانستن یک لغت چیست؟ اینکه بتوانید آن را ترجمه کنید؟ اینکه جمع آن را بدانید و یا اینکه فومهای بی قاعده و باقاعده آن را بدانید؟
در واقع دانستن یک لغت یعنی همه اینها. بعلاوه نحوه به کار بردن آنها؛ همین چند روز پیش یکی از زبان آموزان من که لغت های meeting و workshop را بلد بود سعی داشت در مورد روز کاری شلوغی که داشت به من بگوید اما چون عبارت you hold a meeting وقتی که شما مسئول جلسه هستید و یا you give a workshop نمیدانست , موفق نشد که منظورش را به من بفهماند!

پس وقتی که یک لغت جدید را یادمیگیرید باید از یک دیکشنری خوب برای پیدا کردن نحوه به کار بردن آن لغت در جمله استفاده کنید. از خود بپرسید که:
۱٫چه فعل ویا اسمهایی با این لغت می آیند؟
۲٫چه نوع فعلهایی مثلا با ing یا to بعد از این کلمه میایند؟ اصلا بعد از آن شما یه یک اسم یا صفت احتیاج دارید؟
I recommend that you do…
I recomnend you do…
I recommend doing…
اما اینها قابل قبول نیستند؛
I recommend you to do…
I recommend you should….

احتمالا این یکی از مهمترین نکات است چوناگر شما نتوانید از یک لغت به درستی استفاده کنید حفظ کردن آن هیچ فایده ای ندارد.

 

جمع بندی:
راههای زیادی برای کمک کردن به شما برای یادگیری اصطلاحات جدید وجود دارند.و فقط ترجمه یک لغت کافی نیست.
ساختن یک لیست در دفتر یا کامپیوتر یا توی موبایلتان خوب هست ولی کافی نیست! روی لغتها کار کنید مغز خود را با لغات درگیر کنید و این کار را دوباره و دوباره انجام دهید.
از تخیل خود برای کار با لغات استفاده کنید ِ از رنگها و شکلها هم استفاده کنید.

 

برگرفته از سایت italki

No votes yet.
Please wait...
لینک کوتاه:
درباره مینا فرهادی
صاحب امتیاز و مدیر مسئول ULTEACH و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته آموزش زبان انگلیسی، مدرس و کارشناس آموزشی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.